Nesebyr

Miasto Nesebyr znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego, 36km na północny wschód od Burgas. Jest w bezpośredniej bliskości innego, dużego bułgarskiego kurortu – Słoneczny Brzeg.

Region Nesebyru ma umiarkowany klimat kontynentalny. Średnia temperatura w lipcu wynosi 23,1°C, a średnia temperatura w styczniu wynosi około 2°C. Miesiąc z największą ilością opadów to wrzesień. Lipiec i sierpień charakteryzują się suchą pogodą.

Miasto zostało założone ponad 3200 lat temu. Trakowie osiedlili się tu pod koniec epoki brązu. Osiedle to nazywali Melsambria, co oznaczało, „miasto Melsasa” – prawdopodobnie imię założyciela osady.

Następnie pojawili się tu Dorowie (starożytne greckie plemię) pod koniec VI wieku p.n.e. Podczas ich panowania osada została powiększona: zbudowano ściany fortyfikacji, pojawiły się kwatery mieszkalne, itp. Na początku I w.n.e. miasto stało się częścią Imperium Rzymskiego. Zaczęto je nazywać Mesembria. Miasto nadal było ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Po przeniesieniu stolicy Cesarstwa Rzymskiego do Konstantynopola, gdy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią, rozpoczęła się intensywna budowa świątyń chrześcijańskich na terenie Mesembrii. Miasto stało się częścią pierwszego imperium bułgarskiego w 812 roku, kiedy władca bułgarski Khan Krum zajął je. Słowianie, którzy tam osiedlili zaczęli nazywać go Nesebyr. Miasto odgrywało kluczową rolę podczas panowania carów Kaloyana (1197-1207), Ivana Asena II (1218 – 1241) i Konstantina Tikha (1257/77).

Rozkwit miasta nastąpił za panowania cara Iwana Aleksandra (1331 – 1337) – wiele nowych kościoły zostało zbudowanych, rozwijano kulturę i religię.
W 1453 roku Nesebyr został zdobyty przez Turków.
Dziś stara i nowa część miasta są połączone wąskim przesmykiem. Stare miasto leży na niewielkim półwyspie. Ze względu na jego wyjątkową wartość kulturową i historyczną, Nesebyr uznano za muzeum, ośrodek i kurort turystyczny o znaczeniu międzynarodowym. W 1983 roku Stary Nesebyr został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Turyści mogą uzyskać więcej informacji na temat historii i rozwoju miasta w Muzeum Archeologicznym, które znajduje się na samym początku półwyspu. Wiele domów na Starym Mieście powstało podczas okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego (XVIII – XIX wiek).

Latem, w starożytnym teatrze w Starym Nesebyrze, odbywają się różne wydarzenia i koncerty. Za nim leży Port, gdzie w czasie letnim można często zobaczyć statki wycieczkowe. Odwiedzający, którzy chcą uchwycić ducha miasta mogą pozostać w Starym Nesebyrze – istnieje wiele możliwości zakwaterowania, które różnią się pod względem rodzaju i ceny. I podobnie jak Chorwacja tanie noclegi oferuje w zabytkowych, atrakcyjnych miastach, tak i w Nesebyrze można znaleźć atrakcyjne cenowo kwatery. Istnieje tu wiele restauracji w pobliżu, które serwują pyszne dania z owoców morza.

Nowa część Nesebyru także oferuje różne możliwości zakwaterowania. Podobnie jak chorwacki Primosten apartamenty proponuje w atrakcyjnych cenach, tak i w Nesebyrze można znaleźć atrakcyjne cenowo i bardzo komfortowe kwatery. Północne i południowe plaże Nesebyru leżą w nowej części miasta. Romantyczne dusze wolą restauracje na Starym Mieście, a młodzi ludzie wybierają bardziej rozrywkową, nową część Nesebyru i pobliski kurort Słoneczny Brzeg. W lecie te dwa ośrodki są połączone rejsami autobusowymi, które również prowadzone są do i z innych miejsc w regionie. Niedaleko od Nesebyru są kurorty Święty Włas, Elenite i Rawda.