Plaża Dyuni

Nadmorski kurort Dyuni znajduje się w gminie Sozopol, 7km na południe od miejscowości Sozopol, 40km od Burgas i 10km na północ od rezerwatu Ropotamo. Klimat jest tu kontynentalny, a średnia temperatura w lipcu wynosi od 23 do 24°С.

Resort został zbudowany w 1987 roku i obecnie przyciąga turystów szukających spokoju, relaksu i luksusu. Jego architektura jest mieszanką stylów się uzupełniających. Dominują elementy śródziemnomorskie i typowo bułgarskie. I podobnie jak gorące wakacje Chorwacja oferuje w atrakcyjnych cenach w niewielkich miejscowościach, tak i Bułgaria niezwykle relaksujące wczasy oferuje w ośrodkach takich, jak Dyuni.

Na terenie kompleksu znajduje się duża plaża, długa na 4,5km o szerokości ponad 100 metrów, pokryta drobnym, złotym piaskiem. Położona jest przy głównej drodze do Carewa i na mokradła Alepu. Spokojna zatoka, uformowana w północnej części plaży stała się lokalizacją dla ośrodka Dyuni. Morze jest tu krystalicznie czyste i staje się głębsze stopniowo. Przez kilka lat z rzędu plaża Dyuni zdobywała międzynarodową nagrodę ekologiczną Błękitną Flagę, przyznawaną czystym środowiskom, charakteryzującym się wysokim bezpieczeństwem i zarządzaniem wysokiej jakości.

Duża różnorodność rozrywek i atrakcji została wprowadzona dla gości Dyuni. Na plaży turyści mogą uprawiać windsurfing i inne sporty wodne. Ośrodek składa się z trzech kompleksów, z których wszystkie są pięciogwiazdkowe.

Na zachód od Dyuni, około 6 kilometrów, leży tracka twierdza Malkoto Kale, zbudowana w VIII wieku p.n.e. Znajduje się na szczycie Kaleto (314 m nad poziomem morza). Twierdza zajmuje powierzchnię 4000 metrów kwadratowych. Jest ona otoczona murem. Przypuszcza się, iż wejście do niej było kiedyś położone między dwoma 6-metrowymi wzniesieniami.

Centrum gminy, miasto Sozopol położone jest w odległości 7km od Dyuni. Przyciąga turystów różnymi atrakcjami – dawnymi renesansowymi domami, małymi, wąskimi, brukowanymi uliczkami, pozostałościami archeologicznymi, itd. Największą atrakcją w Sozopolu, w chwili obecnej, są szczątki Jana Chrzciciela, które przechowywane są w świątyni św. Cyryla i Metodego w mieście.
W pobliżu znajdują się plaże Alepu i Arkutino – atrakcyjne ze względu na ich piękno i czystą przyrodę.