Carewo

Miasto Carewo położone jest w południowo-wschodniej części kraju, nad południowym wybrzeżem Morza Czarnego, w odległości około 66km od Burgas. Granica z Turcją znajduje się w odległości zaledwie 40km na południe od Carewa. Obszar gminy zajmuje dużą część gór Strandża. Populacja miasta wynosi około 5000 osób.

Istnieje wiele hoteli, pensjonatów i kempingów na terenie Carewa. Oferują one zakwaterowanie w zależności od zasobności i gustów turystów. Podobnie jak wygodne i tanie apartamenty Hvar oferuje nad Adriatykiem, tak Carewo proponuje turystom kwatery nad samym Morzem Czarnym. Zakłady gastronomiczne są również zróżnicowane i oferują wspaniałe dania z owoców morza.

W przeszłości miasto było nazywane Vasiliku (XII wiek). Istnieją dowody, że w 1351 był nazywany Vasilikos, stąd też w 1934 było nazwane Vasiliko. W okresie 1950 – 1991 miasto miało nazwę Miczurin. Od 1991 roku miasto ma swoją obecną nazwę – Carewo.

Miasto posiadało rozwinięty port i wielkie tradycje w budowaniu statków i rybołówstwie. Bliskość Strandży skąd brano drewniane materiały dla budownictwa okrętowego, była jedną z podstawowych zalet Carewa. Tradycyjne, mniejsze i średniej wielkości statków budowano w budynku stoczni w Carewie, ale ich charakterystycznym produktem były statki z ostrym dziobem. W języku greckim tę część statku nazywano Karina. Dlatego mieszkańcy tego rejonu byli nazywani kakarini. Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku istniała flotylla 42 statków w mieście. W regionie uprawiano zboża i winogrona. Były to podstawowe towary, którymi miejscowa ludność handlowała. Carewo utrzymywało dobre stosunki handlowe ze stolicą Imperium Osmańskiego – Konstantynopolem oraz z portami Morza Egejskiego i Morza Marmara.

Po wyzwoleniu Bułgarii spod panowania tureckiego (1878) miasto pozostało w granicach Imperium Osmańskiego. Dopiero po zakończeniu wojny bałkańskiej (1912 – 1913) miasto zostało ponownie włączone do bułgarskich granic.

Obecnie Carewo jest podzielone na starą i nową część. W latach 80- tych XIX wieku wielki pożar zniszczył znaczną część miasta, a obecnie zachował się kilka budynków, które pozostały po pożarze. Kościół „Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny” znajduje się na południowym półwyspie Carewa. Wcześniej była inna świątynia w miejscu obecnego kościoła. Kościół został zbudowany w 1831 roku, a swój współczesny wygląd uzyskał w 1895 roku istnieje. Niektóre z ikon zlokalizowanych w świątyni pochodzą z końca XVIII wieku.

Okoliczne kurorty i miejscowości są dostępne dzięki taniej komunikacji autobusowej. Jeśli jednak ktoś wolałby poruszać się w sposób niezależny, to warto zastanowić się nad wynajmem samochodu. Wypożyczalnie w Bułgarii oferują atrakcyjne ceny, a wypożyczenie auta odbywa się w sposób szybki i bezproblemowy, podobnie zresztą jak wynajem samochodu Cypr oferuje zagranicznym gościom.

Bliskość gór Strandża jest powodem dobrze rozwiniętej turystyki ekologicznej i górskiej w regionie. Na terenie parku przyrody Strandża są oznakowane szlaki. Turyści podczas wędrówki wzdłuż nich mogą dowiedzieć się więcej o historii regionu, występujących tu zwierzętach i roślinności. Rzeki wokół Carewo są bogate pod względem ryb.

Carewo oferuje także bogaty harmonogram imprez i wydarzeń kulturalnych. Tradycyjnie w sierpniu odbywają się: Tydzień Morza, Międzynarodowy Festiwal Honey Dew, międzynarodowe i krajowe festiwale folklorystyczne.